OCTAPOL’ÜN DİĞER TİCARİ BERRAKLAŞTIRMA KİMYASALLARINDAN AVANTAJLARI

Octopol

Octapol piyasadaki berraklaştırıcılar ile karşılaştırıldığında bir çok avantaj sağlar:

 • Kurşun veya diğer sağlığa zararlı ağır metalleri içermez
 • Toksik kimyasalların herhangi bir çeşidini içermez
 • Çevre dostudur
 • Organik bileşenleri biyolojik olarak parçalanabilir
 • Etkili berraklaştırma…Fabrika Laboratuvarında kullanım için uygundur
 • Hızlı filtrasyon…Laboratuvarın merkezinde kullanıma uygundur.
 • Nakliye kısıtlaması yok…. Deniz veya hava yoluyla dünya çapında sevk edilebilir.
 • Aktifleştirici eklenmediği sürece, sonsuza kadar kararlıdır… aktifleştirmeden sonra 30 gün boyunca kullanılabilir
 • Laboratuvar prosedürleri İngilizce, Türkçe, İspanyolca ve Portekizce dillerinde mevcuttur.
 • Özel ekipman veya prosedür gerekmez… kullanılmakta olan Kurşun Asetatın (tuzu) prosedürü ile aynıdır.
 • Maliyet avantajı

Şeker içeren meyve sularının berraklaştırılması için Şeker Endüstrisinde kullanılan Kurşun Subasetatın ciddi çevre ve sağlık sorunlarına neden olması ile kurşunsuz, biyolojik olarak parçalanabilen, toksik olmayan OCTAPOL® adlı tescilli ürün geliştirilmiştir.

Octapol, sekiz kimyasalın (OCTA-) karışımından oluşan tescilli formülasyona ve ayrıca şeker içeren meyve sularının optik rotasyon (-POL) ölçümünden önce berraklaştırmada kullanılmasına dayanmaktadır. 1998 yılından bu yana kullanılmaya devam etmektedir. Baddley Chemicals Inc., 20 yıldan uzun süredir, çevre dostu reaktifi altı kıtada birçok ülkeye Şeker Kamışı ve Şeker pancarı fabrikalarına üretmiş ve tedarik etmiştir. Uzun yıllar boyunca, Octapol’ün Kurşun subasetat gibi tehlikeli ve kabul edilemez özellikleri olmayan, mükemmel bir alternatif olduğu kanıtlanmıştır.

.

Octapol Mikser

Bir palet veya daha fazla Octapol satın alın, ÜCRETSİZ Octapol Mikser kazanın…

 

Octapol Videomuzu İzleyiniz

Rudolph Research Analytical, onlarca yıldır şeker laboratuvarlarındaki kalite kontrol operasyonlarını desteklemektedir. Rudolph Research  Sakarimetreleri, optik rotasyonu test etmek ve küresel olarak rafinerilerde şeker saflığını değerlendirmek için altın standarttır. Sakarimetrelerimiz düzinelerce ülkede ve dünya çapında düzinelerce şirkette Fire Tespit ve Kalite Kontrol laboratuvarlarında kullanılmaktadır.

Rudolph Research artık piyasadaki en verimli ve çevre dostu berraklaştırıcı olan Octapol için de kaynağınız…

Şeker rafinasyon operasyonlarınızın tüm aşamaları için hem numune hazırlama hem de analiz konusunda uzmanlık için tek bir kaynağınız var. Rudolph Research uzmanları, şeker testi ihtiyaçlarınızın her alanında size yardımcı olabilirler.

Bu videoda, Octapol berraklaştırıcı kullanarak numunelerinizi nasıl düzgün bir şekilde hazırlayacağınızı gösteriyoruz.

Polarimetrik analiz amacıyla şeker çözeltilerinin filtrelenmesi, Whatman 91 filtre kağıdı kullanılırken 1 mikrondan büyük partiküllerin giderilmesi işlemidir. Berraklaştırma, Octapol gibi hem bulanıklığı hem de rengi gideren bir arıtma reaktifi ekleyen işlemdir.

Octapol, kurşun subasetat kullanan geleneksel berraklaştırıcılara güvenli ve çevre dostu bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Octapol, şeker suyunuzdan istenmeyen parçacıkları ve şeker türevlerini verimli bir şekilde filtreleyen sekiz benzersiz, biyolojik olarak parçalanabilir kimyasaldan oluşur. Octapol, her türlü meyve suyu, likör, şurup ve melas numunesi ile kullanım için uygundur ve hem şeker kamışı hem de şeker pancarı rafinerilerinde küresel olarak kullanılmaktadır. Genellikle 5 ila 10 gramdan fazla olmayan az miktarda Octapol, 100 ila 200 ml numuneyi berraklaştırmak için yeterlidir.

Octapol, aktivasyondan önce kuru koşullarda beş yıla kadar stabildir. Aktive edici reaktif, Octapol karışımına eklendikten sonra, 30 gün içinde kullanılmalıdır.

Octopol’ü etkinleştirmek için, ayrı olarak paketlenmiş aktivatör baz Octapol reaktifinin şişesine eklenip yaklaşık 5 dakika boyunca kuvvetlice çalkalanır. Octapol’un çok ince bir toz olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle tozun aerosol haline gelmesini önlemek için dikkatli olunmalıdır. Aktif Octapol iyice karıştırıldıktan sonra şişe 5 dakika boyunca dinlendirilir.

Analiz için 200 ml’lik bir şişe veya balona, 100 ml arıtılmamış numune eklenir. Daha sonra şişeye yaklaşık 5 gram aktif Octapol eklenerek, kauçuk tıpa ile kapatılarak yaklaşık 20 saniye kadar kuvvetlice karıştırılır. Elde edilen çözelti, bir milk shake kıvamında görünmelidir.

Şimdi numunenizi filtreleme zamanı. Filtrat toplamak için bir huni ve filtre kağıdı kullanılır. İlk 10 ml veya daha fazla filtrat atılmalı veya yeniden filtrasyon için şişeye geri konulmalıdır. Daha hızlı akış hızları sağladığı için yivli filtre kağıdının tercih edildiğini unutmayınız. Numuneniz yüksek bulanıklığa eğilimliyse, iki parça yivli filtre kağıdı kullanmanızı tavsiye ederiz. Octapol kullanırken, diyatomlu toprak gibi filtrasyon yardımcılarının gerekli olmadığını hatırlatırız.

Filtrelenmiş numuneniz şöyle görünmelidir: Bu berraklaştırılmış çözelti artık Rudolph Research sakarimetrenizde analiz için hazırdır.

Filtrelenmiş numuneniz berrak ancak karanlıksa, daha fazla miktarda Octapol berraklaştırıcı ile yeniden filtreleyiniz.

Filtrelenmiş numunenizin her ikisi de bulanıksa, numunenin filtrelemeden önce daha uzun süre beklemesine izin vermelisiniz. Ek bir filtre de yardımcı olabilir.

Filtrelenmiş numuneniz berrak veya bulutlu ancak renksizse, Octapol berraklaştırıcı miktarını azaltınız.

Bu çözüm renk önerileri kılavuz niteliğindedir – Kalite Kontrol laboratuvarınızın farklı çözüm özellikleri ve netlik hedefleri olabilir. Örneğin, 880 nm ışık kaynağı kullananlar, 880 nm ışık karanlık ve bulanık numuneleri daha verimli bir şekilde ölçtüğünden, daha koyu netleştirilmiş çözümler isteyebilir. Temel Octapol kullanım talimatlarını laboratuvarınızın protokollerine uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Octapol’ün tüm bileşenleri toksik olmadığından, normal çöp kutusuna atılabilir.

Rudolph Research Analytical ekibi, Kalite Kontrol laboratuvarınızı desteklemeye hazırdır.

Hem numune hazırlama hem de analiz uzmanı olarak Rudolph Research Analytical, şeker analiz laboratuvarınızın sürekli desteği için en iyi kaynağınızdır.

Rudolph ayrıca şeker analizi otomasyonunun en ileri noktasındadır. Şeker çözeltilerinin Z derecelerini, Briks, pH ve rengini verimli bir şekilde ölçen tam otomatik şeker test sistemleri hizmetinize sunulmuştur.

Çözümlerimizi daha ayrıntılı olarak tartışmaktan mutluluk duyuyoruz. Lütfen info@rudolpturkey.com adresinden e-posta yoluyla ya da 0531 721 47 79 numaralı telefonu arayarak bizimle iletişime geçiniz.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

OCTAPOL nedir?

OCTAPOL, 1998 yılında Baton Rouge, Louisiana’da Baddley Chemicals Inc.’de polarimetrik analizden önce sakaroz içeren materyallerin berraklaştırılması için geliştirilmiş çok bileşenli bir kimyasal reaktiftir. Baddley Chemicals Inc. tarafından toz karışımdaki kimyasalların sayısı ve ayrıca sakaroz içeren numunelerin polarizasyon (“pol”) ölçümlerinde kullanılması nedeniyle OCTAPOL ismi seçilmiştir. Ticarette satışa sunulmadan önce çeşitli ülkelerdeki (ABD, Guatemala, Brezilya) fabrika ve enstitülerde saha testleri yapıldı. OCTAPOL ve OCTAPOL PLUS adı, Baddley Chemicals Inc.’e ait Tescilli Ticari Markalardır.

 

OCTAPOL RED nedir?

 Bu reaktif, OCTAPOL’e benzer bir üründür, biraz daha yavaş bir filtrasyon hızına sahiptir.

 

Şeker Endüstrisi neden başka bir Berraklaştırıcı Reaktife ihtiyaç duyuyor?

Kurşun Subasetat ve diğer Kurşun kimyasalları şeker fabrikalarında yüz yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Teknik olarak, Kurşun Subasetat Şeker Endüstrisi için mükemmel bir berraklaştırıcıdır. Bununla birlikte, toksik Kurşun Kimyasalların şeker teknisyenleri ve laboratuvar personelinin (zaman içerisinde kurşun tozunu soluyan) sağlığına ve çevreye verdiği zararlar nedeniyle oluşturduğu tehlikeler nedeniyle, birçok ülkede kurşun kullanımını yasaklayan ve/veya caydırıcı yasalar uygulanmaya başlamıştır.

Zehrin KÜMÜLATİF olması ve toksik etkilerinin çok ve şiddetli olması nedeniyle Kurşunun en tehlikeli toksik metallerden biri olduğu artık bilinmektedir. Bir kişinin tırnağı büyüklüğündeki kurşun kimyasalını yutmak öldürebilir. (Zehir birikimli olduğu için daha uzun süre solunması da aynı şekilde ölüme neden olabilir.) Kurşun zehirlenmesinin belirtileri çok ve çeşitlidir; bulantı ve kusmayı kasılmalar, koma ve nihayetinde ölüm izler.

Küçük miktarlarda bile kurşun büyük sorunlara neden olabilir. Vücudun, yutulduktan sonra metalin yumuşak vücut dokularından atılması dört ila altı hafta sürer. Kurşunun kemikleri terk etmesi 30 yılı bulabilir. Kurşun beyne, karaciğere ve böbreklere zarar verebilir, kansızlığa yol açan kırmızı kan hücrelerinin üretimini engeller, miyelin kaplamasını sinirlerden ayırarak ellerde ve ayaklarda zayıflığa neden olur. Çok küçük miktarları bile yüksek tansiyona neden olabilir.

 

Şeker Kamışı Fabrikasında OCTAPOL ne için kullanılır?

Merkez Laboratuar Çözeltileri, Öğütücü Suları, Berraklaştırılmış Sular ve Filtrat, Küspe, Filtre Keki, Şurup, Lapa, Pekmez ve Ham Şeker dahil olmak üzere üretim akışındaki tüm ürünler için kullanılır.

 

Şeker Rafinerisinde OCTAPOL ne için kullanılır?

Tüm kristalize edilmemiş şeker kamışı özü, şuruplar ve melas numuneleri için kullanılır.

 

OCTAPOL Şeker Pancarı Fabrikalarında Kullanılabilir mi?

 Evet, Ham Şerbetten Melas da dahil olmak üzere üretimin çeşitli aşamalarında kullanılabilir.

 

OCTAPOL Kurşun Subasetat gibi tek bir kimyasal mı yoksa kimyasalların bir karışımı mı?

Hayır, tek bir kimyasal değildir. Formülasyonda her biri belirli bir amaç için seçilen sekiz kimyasalın bir karışımıdır.

 

OCTAPOL’un tam bileşimi nedir?

İçerik bilgileri özeldir.

 

OCTAPOL içindeki kimyasallardan herhangi biri toksik olarak sınıflandırılmış mı?

Hayır, kimyasalların hiçbiri toksik değildir.

 

OCTAPOL ile pol okumaları nasıl olacak?

Pol okumaları, Kurşun Subasetat ile hazırlanan numunelere göre belli belirsiz bir fark gösterir.

 

OCTAPOL kullanmak için laboratuvarda özel ekipman gerekli midir?

Hayır, Kurşun Subasetat ile kullanılan basit laboratuvar malzemeleri yeterli olacaktır. Bununla birlikte, genellikle Kurşun SubAsetat ile kullanılan basit manuel çalkalamanın yerine, küçük el tipi mekanik karıştırıcıların daha fazla pancar suyu numunesi / berraklaştırıcının karıştırmasını sağladığı tespit edilmiştir.

 

OCTAPOL nasıl paketlenir?

1,5 kg’lık şişelerde uygun bir laboratuvar boyutunda paketlenmiştir. AKTİVATÖR, şişede asılı duran küçük bir plastik torba içinde bulunur. Aktivatörü şişedeki dökme malzeme ile karıştırdıktan sonra, elde edilen 1500 gramlık miktar 200 ila 300 numune testinde kullanmak için yeterli bir berraklaştırıcıdır. (Bir test için gereken miktar, elbette, test edilen şeker içeren materyalin tipine, numunenin kalitesine vb. bağlıdır. Ancak, test başına yaklaşık 5 ila 10 gram OCTAPOL gerekeceği düşünülebilir).

 

OCTAPOL nasıl satın alınabilir?

OCTAPOL, info@rudolphturkey.com ile iletişime geçerek veya 0531 721 47 79 numaralı telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

OCTAPOL raf ömrü nedir?

OCTAPOL aktifleştirilmemiş halde gönderilir. Bu aktifleşmemiş hali ile en az beş yıl stabildir (ancak nem ürünün bozulmasına neden olduğu için nemden korunmalıdır). Kullanımdan önce OCTAPOL aktifleştirilmelidir. Aktivasyondan sonra mümkünse birkaç gün içinde, tercihen 30 günden önce kullanılmalıdır. Bunun nedeni, aktifleştirilmiş karışımın berraklaştırma özelliğinin zamanla bozulmasıdır.

 

Güvenlik Bilgi Formları (SDS) mevcut mudur?

Evet.

Ulaşmak için tıklayınız: Octapol® SDS ve Octapol® Red SDS

 

 

EK: Garantiler, Sorumluluk ve Çözüm Yolları (8 Nisan 2020)

Rudolph Research Analytical, Inc (Satıcı), ürünlerinin (özel olarak belirtilen veya kullanım veya ticari gelenek tarafından belirlenen toleranslar dahilinde) belirli lot için Analiz Sertifikasında belirtilen özelliklere uygun olacağını garanti eder.

Yukarıdaki garanti; Satıcı tarafından verilmektedir ve aşağıdaki Koşullara tabidir:

 1. Satıcı, ürünlerinde Alıcı tarafından sağlanan herhangi bir çizim, tasarım veya spesifikasyondan kaynaklanan, herhangi bir kusurdan sorumlu olmayacaktır;
 2. Satıcı, kasıtlı hasar, ihmal, Satıcının talimatlarına (sözlü veya yazılı) uyulmaması, ürünlerinin yanlış kullanılması veya Satıcının onayı olmadan değiştirilmesinden kaynaklanan herhangi bir kusurdan;
 3. Ürünlerin toplam fiyatının ödeme için son tarihe kadar ödenmemesi durumunda, Satıcı yukarıdaki garanti (veya diğer herhangi bir garanti, koşul veya garanti) kapsamında hiçbir sorumluluk kabul etmeyecektir;
 4. Yukarıdaki garanti, Satıcı tarafından Alıcıya ürünlerin saklanması, uygulanması veya kullanımı ile ilgili sözlü veya yazılı olarak sağlanan herhangi bir teknik tavsiye veya öneriyi kapsamaz ve
 5. Yukarıdaki garanti, Satıcı tarafından üretilmeyen parçaları veya malzemeleri kapsamaz; bu durumda Alıcı, yalnızca üretici tarafından Satıcıya verilen bu tür garanti veya garantilerden yararlanma hakkına sahip olacaktır.

Bu Koşullara tabi olarak, tüzük veya genel hukuk tarafından ima edilen tüm garantiler, koşullar veya diğer şartlar, yasaların izin verdiği en geniş ölçüde hariç tutulur. Ürünlerin kalite veya durumundaki herhangi bir kusurdan veya ürünle birlikte gönderilen teknik bilgi föyünde belirtilen özellikleri karşılamamasından kaynaklanan herhangi bir ürünle ilgili olarak Satıcı’ya yazılı olarak geçerli bir iddiada bulunulması durumunda, Satıcı, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, ürünleri (veya söz konusu parçayı) ücretsiz olarak değiştirecek veya ürünlerin fiyatını (veya uygun olduğu şekilde fiyatın orantılı bir kısmını) Alıcıya iade edecektir; ancak, Satıcının Alıcıya karşı herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır. Teknik veri sayfasında yer alan tüm bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan verilere dayanmaktadır, ancak Satıcı, bunların doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti vermez ve kullanımından kaynaklanan hiçbir sorumluluk kabul etmez.

OCTAPOL LABORATUVAR PROSEDÜRLERİ

OCTAPOL Şeker Kamışı Fabrikası Proses Akışlarında Kullanımına İlişkin Laboratuvar Prosedürleri

 

1. GİRİŞ:

OCTAPOL aktifleştirilmemiş halde gönderilir. Neme maruz kalmaması şartıyla, süresiz olarak stabil kalabilir.

Bir şişe OCTAPOL ilk kez kullanımdan birkaç dakika önce aktifleştirilmelidir. Bu, “AKTİVATÖR”ün bulunduğu plastik torbayı çıkararak ve torbanın içindekileri şişeye boşaltarak yapılır. Daha sonra, bileşenlerin iyi karışmasını ve homojenliğini sağlamak için kapağı kapatılmış şişe en az BEŞ DAKİKA boyunca elle ve KUVVETLİCE çalkalanmalıdır. Artık kullanıma hazırdır. Ancak toz çok ince bir yapıda olduğu için şişe açılmadan önce birkaç dakika dinlenmesine izin verilmelidir.

ÖNEMLİ: KULLANILAN REAKTİF MİKTARI, ANALİZ EDİLEN BELİRLİ NUMUNE TÜRÜ İÇİN EN İYİ BERRAKLIK SEVİYESİ VE FİLTRASYON HIZI DENGESİNİ VEREN (DENEYİMLE BELİRLENEN) MİKTAR OLMALIDIR.

Genel olarak, 100 ila 200 ml aralığındaki çoğu numune için 5 ila 10 gram arasındaki miktarlar iyi sonuç verir.

OCTAPOL ile, Filtreleme yardımcı, Diyatomik toprak, Kieselgur gibi filtrelemeye yardımcı kimyasalların kullanılmasına gerek yoktur.

 

 

2. BAZI GENEL YÖNERGELER

Kuru Kurşun Subasetat ve diğer berraklaştırıcı reaktiflerde olduğu gibi, gereken OCTAPOL miktarı numunenin yapısına bağlı olarak değişebilir. Durultucu ile işlemden sonra filtratın görünümüne bağlı olarak aşağıdaki genel ifadeler yapılabilir.

 • FİLTRAT BERRAK VE HAFİF SARI ise: Bu mükemmel!
 • FİLTRAT BERRAK VE KOYU İSE: Berraklaştırıcı miktarını artırın.
 • FİLTRAT BULUTLU VE KOYU İSE: Berraklaştırıcı miktarını artırın ve filtrelenmeden önce numuneyi çalkaladıktan sonra daha uzun süre bekletin. Ayrıca, çift filtreleme yardımcı olabilir.
 • FİLTRAT BULUTLU VE HAFİF SARI İSE: Numuneyi çalkaladıktan sonra filtre etmeden önce daha uzun süre bekletin. Oluklu filtre kağıdı ve/veya çift filtrasyon yardımcı olabilir.
 • FİLTRAT BERRAK VE RENKSİZ İSE: Berraklaştırıcı miktarını azaltmayı deneyin.
 • FİLTRAT BULUTLU VE RENKSİZ İSE: Berraklaştırıcı miktarını azaltın.

 

 

3. ÖZEL PROSEDÜRLER:

Reaktif toksik olmamasına ve çevreye zararsız olmasına rağmen, çok ince bir tozdur ve rahatsız edici bir tozdur. Bu tür tozlu malzemelerin işlenmesiyle ilgili olağan önlemler alınmalıdır. Tozunu solumayın. Kullandıktan sonra ellerinizi, bileklerinizi ve diğer açıkta kalan alanları iyice yıkayın. Bu ürünü tutarken yemek yemeyin, içmeyin veya sigara içmeyin. Toz maskesi, koruyucu eldiven, koruyucu giysi ve göz koruması kullanın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız tıbbi yardım alın. Atıkları yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun olarak bertaraf edin. Bir Güvenlik Bilgi Formu istek üzerine mevcuttur.

Elde edilen polarimetre okumaları üzerinde kullanılan OCTAPOL miktarının sadece çok küçük bir etkisinin (pratikte ihmal edilebilir) olduğuna dikkat edin ve bu, Kurşun Subasetat miktarının polarimetrik okumalar üzerindeki etkisinden çok daha düşüktür. Kurşun Alt Asetat ile polarimetrik okumalar, numuneye eklenen Kurşun Alt Asetat miktarına göre değişir.

Reaktifin bunun için yeterli renk ve bulanıklıkta berraklaştırılmış süzüntü üretmesi gerektiğinden, tüm polarizasyon okumaları 200 mm tüp kullanılarak yapılmalıdır.

OCTAPOL kullanılarak elde edilen polarimetre okumalarından hesaplanan safiyet değeri gibi parametreler; Kurşun berraklaştırma kullanılarak elde edilenlerle aynı şekilde yapılmalıdır.

Reaktif ağırlıkları aşağıda açıklanan prosedürlerde verilmiş olmasına rağmen, bunlar yalnızca bir kılavuz niteliğindedir ve analist, birkaç numuneyi tarttıktan ve OCTAPOL ile deneyim kazandıktan sonra özellikle Merkez Laboratuvarda kullanılacak miktarı deneyerek değerlendirmelidir. Kullanılan reaktif miktarı, en iyi filtrasyon hızı ve netliği veren miktar olmalıdır.

 

MERKEZ LAB, DEĞİRMEN, ARITILMIŞ NUMUNE VE FİLTRATLAR

100 ml hazırlanmış numuneyi, tıpalı 200 ml’lik bir şişeye dökün. Numuneye yaklaşık 5-6 g reaktif ekleyin, sıkıca kapatın ve yaklaşık 20 saniye KUVVETLİCE çalkalayın. Yeterince çalkalanmaması ve karıştırılmaması, numunelerin yeterince berraklaştırılmamasına neden olabilir. Karıştırdıktan sonra bu noktada karışımın görünümü “muzlu süt” olarak tanımlanabilir.

Karışımı filtre kağıdına dökün (KATLI FİLTRE KAĞIDI, normal filtre kağıdına göre daha hızlı filtrasyon sağlar). Gerekirse ilk 10 ml süzüntüyü atın veya geri dökün. (Karıştırma ile ilgili olarak, yukarıda açıklanana alternatif bir prosedür, bir beher içinde numune / reaktif karışımını, mekanik karıştırıcı ile karıştırmak olacaktır). Bu, birçok Merkez Laboratuvarında yaygın olarak yapıldığı gibi, tıpalı bir şişeyi elle çalkalamaktan daha etkilidir.

Sakarimetrede (Polarimetrede) sonuç kararsız ise, sürekli değişiyorsa; hunide aynı anda 2 adet filtre kullanılmasıyla sorunun giderilebileceğini unutmayın. Bu bazen numunelerin uygun netliğini sağlar ve okumaların stabil olmasını sağlar. 2 adet filtre kağıdı kullanılmazsa, numune net görünse bile, Sakarimetre (Polarimetre) okumalarda bazen yanıp söner ve stabilize etmek çok yavaş olacaktır. Çift filtrasyon kullanımı genellikle bu sorunu çözer.

 

Küspe ve Filtre Kek Analizi

Küspe ekstraktını bir blender kullanarak geleneksel şekilde hazırlayın. Çözeltiyi soğutun, tıpalı 200 ml’lik bir şişeye yaklaşık 100 ml dökün. Birkaç gram arıtıcı ekleyin, iyice çalkalayın ve süzün.

 

Şurup Analizi

200 ml’lik bir şişeye 26 g şurubu tartın, işarete kadar su ekleyin ve iyice karıştırın. Tıpalı 200 ml’lik bir şişeye yaklaşık 100 ml dökün. Yaklaşık 5 g reaktif ekleyin, iyice çalkalayın ve süzün.

 

Şeker Lapası ve Melas Analizi

Malzemeyi her zamanki gibi 1:1 oranında seyreltin. 26 g seyreltilmiş çözelti 200 ml’lik bir şişeye tartılır, işarete kadar su eklenir ve iyice karıştırılır. Tıpalı 200 ml’lik bir şişeye yaklaşık 100 ml dökün. Reaktif ekleyin, iyice çalkalayın ve süzün.

Gerekli reaktif miktarı, test edilen malzemenin saflığına bağlıdır. Önerilen miktarlar:

A-Şeker Lapası, 5-6 gr

A-Melas ve B-Şeker Lapası, 6-8 gr

B-Melas ve C-Şeker Lapası, 8-10 gr

Nihai Melas, 10-15 gr

 

Ham Şeker Analizi

OCTAPOL ham şekerin polarizasyonunu belirlemek için kullanılabilir. Sadece az miktarda reaktif yeterlidir ve berrak filtrasyon elde etmek için fazla reaktiften kaçınmak önemlidir. Tavsiye edilen prosedür şu şekildedir: 26.00 g ham şeker tartın ve normal şekilde 100 ml’lik son hacme kadar suda eritin, tüm şekerin çözüldüğünden ve çözeltinin iyice karıştığından emin olun. Çözeltiyi küçük, temiz ve kuru bir behere dökün, yaklaşık 1,5 g berraklaştırıcı ekleyin ve bir cam çubuk veya spatula ile karıştırın. Bir saat camı ile üzerini örtün ve birkaç dakika bekletin. Her zamanki gibi filtreleyin ve Pol derecesini ölçün.

 

 

4. EK YORUMLAR

 • Çok sayıda şeker örneğine ilişkin deneysel veriler, bu prosedürdeki pol değerinin, Kurşun reaktiflerle olandan ortalama olarak biraz daha düşük olabileceğini, ancak ABC Şeker Berraklaştırıcı ile aynı olduğunu göstermektedir.
 • BU PROSEDÜR HAM ŞEKER SÖZLEŞMELERİNE DAHİL OLAN PROSEDÜR DEĞİLDİR.
 • Kurşun Reaktiflerin aksine, OCTAPOL, varsa dekstranı fazla çökeltmez. Bazı yüksek dekstranlı ham şekerler, çözünmüş dekstran Pol derecesi değerine eklendiğinden, OCTAPOL ile Kurşun reaktiflere göre biraz daha yüksek polarizasyon gösterebilir.
 • Son Melas gibi daha düşük saflıktaki numuneler için, OCTAPOL ve Kurşun Subasetat verileri karşılaştırıldığında, pol değerleri için daha büyük farklılıklar göstermektedir. Güney Afrika, Durban’daki SMRI’den elde edilen sonuçlar, her iki pol prosedürünün, berraklaştırmadan sonra çözeltideki optik olarak aktif maddeler hakkında iyi tahminler verdiğini göstermektedir. OCTAPOL yüzdesi ile Kurşun Subasetat yüzdesi arasındaki büyük farkın, Kurşun Subasetatın numunede bulunan Fruktozun bir kısmını çökeltmesine, oysa OCTAPOL’ün çökeltmemesine bağlanır. Numunenin polarize ışığı döndürmesi, içindeki tüm optikçe aktif bileşenler katkı maddesi olduğundan, daha yüksek Fruktoz konsantrasyonlarına sahip OCTAPOL filtratları (ölçülen polarizasyon değerinden sola dönüşlü okumalar çıkarılır), daha düşük toplam optik dönüşlere ve dolayısıyla daha düşük pol okumaları elde edilir.
  • Hem Dekstran hem de Fruktoz içeren numuneler için Pol sonuçları, Kurşun Subasetattan farklı olarak OCTAPOL’un şeker akışı numunesinin kimyasal bileşimini değiştirmediği fikrini doğrular. Bu nedenle, OCTAPOL polleri, Kurşun Subasetat pol okumalarından daha az yapaydır.
Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmek için tıklayınız

 

 

Tüm Rudolph Cihazları 20 Yıl Özel Servis Taahhüdüne Sahiptir

Rudolph Research Analytical, kapsamlı bir Önleyici Bakım ve Servis Programları yelpazesi sunar. Rudolph, müşterilerinde kurulu cihazları 20 yıl; çoğu durumda 40 yılı aşkın bir süre çalışır durumda tutarak müşterilerine bağlılığını kanıtlamıştır.

Rudolph, laboratuvar pazar segmentinde en düşük sahip olma maliyetinden birini sunar.

Cihazlarımızı çalışır durumda tutmaya yönelik bu uzun vadeli taahhüt, bir Rudolph cihazının ömür boyu sahip olma maliyetini düşürür. Bu belgenin yayınlandığı tarih itibariyle, başka hiçbir laboratuvar cihazı üreticisi 20 yıl boyunca servis ve teknik destek garantisi vermemektedir.

20 Yıl Servis Garantisinin tamamını görüntüleyin…